BİYOGRAFİSİ

Ulaş Kurtuluş Ünlü Biyografisi

biyografisi

Biyografisi. Ulaş Kurtuluş Ünlü Biyografisi • Resmi Web Sitesi

Biyografisi. 19 Mayıs 1975 yılında Denizli‘ye bağlı Acıpayam ilçesinde dünyaya geldi. 6 Yaşında bağlama ile tanıştı. Liseden sonra T.C. Ege Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı – Ses Eğitimi Bölümü‘nü kazanınca İzmir’e yerleşti.

1997 – 1998 öğretim yılında T.C. Ege Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı – Ses Eğitimi Bölümü‘nden mezun oldu. Lisans tezini Acıpayam Türküleri (Acıpayam türkülerinin form ve biçim incelemeleri) üzerine yaptı.

Mezun olduğu yıl TRT İzmir Radyosu‘nda T.H.M.(Türk Halk Müziği) Sözleşmeli Ses Sanatçısı görevi ile birlikte T.C. Ege Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’nda sözleşmeli Öğretim Görevlisi olarak Ses Eğitimi Bölümünde Ses Eğitimi, T.H.M. Repertuar, THM Yardımcı Repertuar dersleri vermeye başladı.

1999 yılında İstanbul’a yerleşen Ulaş Kurtuluş Ünlü yine aynı yıl Adapazarı’na bağlı Taraklı ilçesinde müzik öğretmenliği ile birlikte TRT İstanbul Radyosu‘nda T.H.M. Sözleşmeli Ses Sanatçısı olarak göreve başladı.

Birçok özel dershanede de müzik öğretmenliği yapan Ulaş Kurtuluş Ünlü 2001 – 2003 yılları arasında T.C Haliç Üniversitesi Türk Musikisi Konservatuarı‘nda sözleşmeli Repetitör, Öğretim Görevlisi olarak görev yaptı. İlk T.C. Haliç Üniversitesi Konservatuar THM Korosunu kurdu ve koro ile birlikte şef olarak bir konser verdi.

Ulusal ve yerel birçok radyo-televizyon programlarına katıldı.

FESTİVALLER

Yurtiçi ve yurtdışında birçok organizasyonda ve festivallerde yer aldı, konserler verdi.

Yurtdışında;

Babel Med Music-Dock des Suds, (Marseille / FRANCE),

Festival Les Orientales – (St Florent le Vieil / FRANCE),

Festival Wereldfesst – (Utrecht / NEDERLAND),

Festival Evora Classica – (Evora / PORTUGAL),

Festival El Qantara (Salle des Fêtes)- (Bourges / FRANCE),

Festival les Suds – (Arles / FRANCE),

Female Voices Festival – (Anvers / BELGIUM),

Female Voices Festival– (Liege / BELGIUM),

Sacred Music Festival– (TUNUSIA) gibi birçok festivale katıldı.

DİZİ MÜZİKLERİ

Pars Narkoterör dizisinde Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz, Bülbülüm Altın Kafeste ve Köprü dizisinde Yaz Gelir (U.H.), Hata Benim türkülerini seslendirdi.

GRUP VE SOLO ALBÜMLERİ

2000 yılında  Grup Halimiz Ahvalimiz‘e katıldı ve birlikte ilk albümleri olan Halimiz Ahvalimiz – 6 albümü 2001 yılında yayınlandı. Devamında 2011 yılına kadar grupla birlikte 3 albüm daha yayınlandı. Sanatçı ayrıca en son albümleri olan ve 2011 yılında yayınlanan Grup Halimiz Ahvalimiz Gam Çekme Haline adlı albümün düzenlemelerini de yaptı.

2008 yılında ilk solo albümü olan Ege Havası adlı albümünü yayınladı.

2011 – 2015 arasında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı – Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü‘ne bağlı İstanbul Devlet Türk Halk Müziği Korosu‘nda Misafir Ses Sanatçısı olarak görev yaptı.

Ses sanatçısı, müzisyen, müzik yönetmeni, aranjör, süpervizör olarak yer aldığı birçok çalışması mevcut olan sanatçı 2015 yılında Kalan Müzik – Z Yapım etiketiyle Göç Havası adlı albümünü yayınladı.

RADYO

2021-2022 ve 2022-2023 yayın dönemlerinde TRT Türkü‘de türküler hakkında derinlikli bilgiler vermekle birlikte yaklaşık 800 farklı türkü seslendirdiği Türkülerde Gizli adlı radyo programını hazırlayıp sundu.

Halen TRT İstanbul Radyosu‘ nda Türk Halk Müziği Ses Sanatçısı ve TRT İstanbul Radyosu THM Gençlik Korosu Şefi olarak görev yapmaktadır.

Ulaş Kurtuluş Ünlü Biyografisi